Wycieczka klas 6a i 6b

Utworzono dnia 14.05.2015, 17:05

W dniach 11-13 maja 2015 uczniowie klas 6 a i b przebywali zielonej szkole w Świnoujściu.

Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Uczniowie podczas pieszych wędrówek mieli okazję poznać malowniczo położone miasto Świnoujście.

Zwiedzili fort Anioła

Muzeum architektury militarnej. Zbudowany w latach 1854-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko - obserwacyjny Twierdzy Świnoujście (stanowiły ją 4 forty).

W trójkondygnacyjnej budowli parter obsadzała piechota z bronią ręczną a piętra wykorzystywane były dla lekkiej artylerii polowej. Armaty i amunicję transportowano do góry za pomocą lin przez owalne otwory w stropach.

W czasach II wojny światowej przebudowany i wyposażony we wszystkie dostępne zdobycze techniki Fort Anioła (elektryczność, centralne ogrzewanie, radar, radiostacje, telegraf, telefon) pełni ł rolę posterunku obserwacji powietrznej dla sił niemieckich. Po wojnie przejęty przez Rosjan Fort do roku 1992 był punktem obserwacji powietrznej i łączności z okrętami Floty Radzieckiej.