Kroniki Archeo

Utworzono dnia 08.03.2016, 15:03

„Kroniki Archeo” to jedna z moich ulubionych serii książek. Sięgnęłam po nią za namową mojego kolegi Michała, który był nią zafascynowany. Tę serię napisała Agnieszka Stelmaszyk, która w dzieciństwie chciała zostać archeologiem. Seria została wydana przez Wydawnictwo Zielona Sowa i składa się z 9 tomów i wydania specjalnego „Notatnika Podróżnika”.

Każdy tom opowiada o innej kulturze np. „Szyfr Jazona”[8 tom] –kultura celtycka, „Skarb Atlantów”[2 tom] – mitologia grecka, a „Klątwa złotego smoka”(tom 4)przenosi nas do kraju kwitnącej wiśni. Książki opowiadają o przygodach dzieci, które odkrywają tajemnice sprzed wielu tysięcy lat. Akcja przenosi się nawet do Wolina, w którym odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów.

Pierwszy tom to „Tajemnica Klejnotu Nefertiti”. Akcja zaczyna się od tego, że pewnego dnia w gazecie pojawił się artykuł  o odkryciu nowego grobowca w Egipcie. Pewne rodzeństwo- Ania i Bartek, których rodzice byli archeologami wyjechali razem ze swoją opiekunką panną Ofelią Ryczko do Egiptu. Tam spotkali się ze swoimi przyjaciółmi z Anglii Mary Jane, Jimem i Martinem Gardnerami, których ojciec był egiptologiem, a mama konserwatorem zabytków. Ich rodzice mieli zobaczyć nowo odkryty grobowiec. Dzieci same próbują odnaleźć skarb i wplątują się w przedziwną historię. Aby poznać dalsze ich losy oraz to, czy zagadka została rozwiązana musicie sięgnijcie sami po książkę.

Książka jest ciekawa i bardzo wciągająca. Można się z niej też wiele dowiedzieć, ponieważ na marginesach ma różne ciekawe fakty i informację. Twarda okładka chroni książkę przed zniszczeniami. Książka jest wzbogacona pięknymi ilustracjami. Uważam, że warto przeczytać te książkę, ponieważ „przenosisz się razem z bohaterami w czasie” i odkrywasz tajemnicę  z przed wielu tysięcy lat. Jeśli i ty chcesz się przenieść w ten świat to koniecznie ją przeczytaj!

Zuzanna Paszkiewicz,  klasa 4 a