„Mała książka – wielki człowiek” - KAMPANIA SPOŁECZNA

Utworzono dnia 10.11.2020, 07:24

Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej:

„Mała książka – wielki człowiek

Kampania ta, w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zaprosiliśmy pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie:

• Tadeusz Kubiak „Ja jestem książka”
  • Małgorzata Musierowicz „Kurczak”, „Boję się” (w: „Hihopter”)
  • Janusz Korczak „Legenda o pieśni”
  • Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
  • Dorota Terakowska „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”
  • Józef Czechowicz „Baranek wielkanocny”
  • Jan Twardowski „Dwa święta” (w: „Nowe patyki i patyczki”)
  • Małgorzata Strzałkowska „Czterolistna koniczynka” (w: „Plaster czarownicy i inne baśnie”)
  • Anna Onichimowska „Prawie się nie boję”
  • Joanna Olech „Pompon w rodzinie Fisiów”
  • Rafał Kosik „Amelia i Kuba”
  • Danuta Wawiłow „Spacer”
  • Eliza Piotrowska „Wojtek. Żołnierz bez munduru”
  • Katarzyna Ryrych „Łopianowe pole”
  • Marcin Szczygielski „Czarownica piętro niżej”
  • Jerzy Ficowski „Dom, w którym śmieszy”

Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 69 w Szczecinie. Mamy nadzieję, że rozpocznie to w ich życiu  nowy etap szkolnej przygody, pełen książkowych przyjaciół, ciekawej lektury.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.