Tydzień Zakazanych Książek

Utworzono dnia 28.09.2014, 16:47

W dniach 21-27 września 2014 roku obchodzimy ogólnopolski Tydzień Zakazanych Książek.

Dostęp do książek, a co za tym idzie, do informacji i wiedzy, od początku upowszechnienia druku, był ograniczany - z różnych powodów, w różny sposób i przez różne czynniki. Celem akcji jest przypomnienie historycznych (z dzisiejszej perspektywy dość miałkich) przyczyn stosowania cenzury oraz zwrócenie uwagi na fakt, że proceder ten, w mniejszym lub większym stopniu, na całym świecie trwa do dziś.

Uczniowie klas szóstych naszej Szkoły SP 69  w ramach lekcji historii włączyli się w obchody i wzięli udział w spotkaniu z panem Mateuszem Lipko  z Instytutu Pamięci Narodowej Odział  w Szczecinie.

Pan Mateusz Lipko przeprowadził warsztaty pod hasłem „Papierowa rewolucja”. Zaprezentowana została historia rozwoju wydawnictw bezdebitowych oraz przykładowe książki wydawane w drugim obiegu. Zostały  zademonstrowane także urządzenia drukarskie (ramka, sitodruk) i opisywana praca podziemnych drukarzy.