Procedury opuszczania terenu szkoły:
Zdarzają się sytuacje, że zależy Państwu na zwolnieniu dziecka z części zajęć w danym dniu. Z lekcji zwalnia wyłącznie wychowawca klasy po informacji od rodzica wysłanej przez Librus. Ważne, by w wiadomości widniał dopisek, że ponosicie Państwo pełną odpowiedzialność za dziecko w tym czasie. Po otrzymaniu takiej wiadomości wychowawca w e-dzienniku oznacza zwolnienie lub informuje nauczycieli o nieobecności ucznia.
Szatnie jak i wejście do szkoły są zamknięte, gdyż priorytetem jest dla nas to, aby uczniowie nie opuszczali terenu szkoły w trakcie zajęć. Pracownicy obsługi nadzorują, kto wchodzi i wychodzi ze szkoły prowadząc rejestr. Po tym jak do wychowawcy wpływa zwolnienie, uczeń otrzymuje od niego karteczkę, z datą i informacją, od której lekcji został zwolniony. Na tej podstawie dziecko jest wpuszczane do szatni po rzeczy oraz może opuścić teren szkoły wcześniej, niż ma w planie lekcji.
W przypadku złego samopoczucia ucznia pracownicy szkoły informują o tym rodzica. Dziecko nie może udać się samodzielnie do domu, rodzic ma obowiązek odebrać dziecko ze szkoły. Może również wysłać po dziecko inną osobę dorosłą - wtedy rodzic przesyła wychowawcy zwolnienie z lekcji i wskazuje osobę, która odbierze dziecko z dopiskiem, że ponosi pełną odpowiedzialność za dziecko w tym czasie. Ewentualnie, zgodnie z zapisem w Naszym Statucie, możecie Państwo telefonicznie poinformować szkołę kto odbierze dziecko, a usprawiedliwienie dosłać wychowawcy maksymalnie do dnia następnego.
Usprawiedliwianie nieobecności:
USPRAWIEDLIWIONA NIEOBECNOŚĆ UCZNIA MOŻE BYĆ SPOWODOWANA CHOROBĄ LUB WAŻNĄ PRZYCZYNĄ LOSOWĄ.
- Uczeń nie ma prawa samowolnie opuszczać zajęć dydaktycznych w czasie trwania oraz samowolnie oddalać się z terenu szkoły.
- Zwolnienia (tylko z przyczyn istotnych/losowych) z zajęć lekcyjnych udziela wychowawca klasy. W przypadku jego nieobecności uczeń zobowiązany jest uzyskać zgodę każdego uczącego w danym dniu nauczyciela lub wicedyrektora szkoły pełniącego dyżur kierowniczy.
- Nieobecności uczniów na zajęciach szkolnych usprawiedliwia wychowawca klasy na podstawie oświadczenia rodziców (prawnych opiekunów), informującego o przyczynie nieobecności
- Rodzice w pierwszych 3 dniach choroby dziecka mają obowiązek poinformować o tym fakcie szkołę, jeśli przewiduje przedłużenie się nieobecności ucznia.
- Usprawiedliwienie nieobecności dziecka w szkole rodzic może dokonać do 5 dni w danym miesiącu.
- Zwolnienie lekarskie lub usprawiedliwienie rodziców powinno być dostarczone do wychowawcy niezwłocznie po ponownym podjęciu obowiązku szkolnego przez ucznia.
- Ostateczny termin dostarczenia zwolnienia lekarskiego lub usprawiedliwienia wystawionego przez rodziców upływa 5 każdego miesiąca
- Niedostarczenie usprawiedliwienia za dni nieobecne ucznia w szkole do ustalonego terminu traktowane będzie jako wagary.
- Usprawiedliwienie rodzicielskie powinno zawierać uzasadnienie powodu nieobecności dziecka w szkole, dokładną datę dnia/dni, które należy usprawiedliwić. Usprawiedliwienie, które brzmi „Proszę usprawiedliwić wszystkie nieobecności mojego dziecka” jest nieważne . W przypadku nieobecności pojedynczych godzin usprawiedliwienie winno zawierać nazwy opuszczonych przedmiotów.
- Obowiązek dostarczenia usprawiedliwienia w wyznaczonym terminie ciąży na rodzicach.
- Wychowawca w uzasadnionych przypadkach ma prawo przyjąć usprawiedliwienie po wyznaczonym terminie
- Uczeń zobowiązany jest przedłożyć wychowawcy usprawiedliwienie swojej nieobecności w szkole do trzeciego dnia obecności w szkole po okresie obejmującym dni (godziny) opuszczonych zajęć edukacyjnych.
- Usprawiedliwienia dostarczone w późniejszym terminie nie będą honorowane.
- Nieobecności dziecka w szkole będące wynikiem przyczyn losowych np. choroba, rodzic zgłasza niezwłocznie wychowawcy klasy
- Każdorazowo wychowawca klasy decyduje, czy przedstawiony przez rodziców powód jest istotny i może być uwzględniony jako przyczyna nieobecności.
- Wychowawca klasy ma prawo zwolnić ucznia z części zajęć w danym dniu tylko i wyłącznie na podstawie umotywowanego pisemnego wniosku rodziców.
- Wychowawca ma prawo zwolnić ucznia z części zajęć w danym dniu w sytuacjach nagłych (losowych) na telefoniczną prośbę rodzica (prawnego opiekuna). W takiej sytuacji, uczeń przynosi wychowawcy klasy, pisemne usprawiedliwienie od rodziców w pierwszym dniu po powrocie do szkoły.
- Każdorazowe zorganizowane wyjście uczniów w czasie trwania zajęć dydaktycznych (pod opieką nauczyciela ) wymaga uzyskania zgody dyrektora lub wicedyrektora szkoły.
- Obowiązkiem wychowawcy jest miesięczne rozliczenie frekwencji swoich wychowanków( do 10 dnia kolejnego miesiąca). Wychowawca powinien gromadzić usprawiedliwienia.
- W przypadku opuszczenia przez ucznia 25% zajęć edukacyjnych danego przedmiotu w semestrze (licząc łącznie godziny usprawiedliwione i nieusprawiedliwione) nauczyciel ma prawo przeprowadzić pisemny sprawdzian frekwencyjny z materiału programowego na miesiąc przed końcem semestru
- Jeżeli nieobecność ucznia spowodowana jest pobytem w szpitalu z powodu choroby lub urazu , to frekwencja tej osoby nie wlicza się do ogólnej frekwencji oddziału.
- Dyrektor szkoły ma prawo zawiadomić Sąd Rodzinny, jeżeli uczeń systematycznie nie uczęszcza na zajęcia dydaktyczne, a tym samym nie realizuje prawidłowo obowiązku nauki/obowiązku szkolnego.
- Wychowawca klasy zobowiązany jest przekazywać na bieżąco pedagogowi szkolnemu i Dyrektorowi Szkoły informacje związane z frekwencją uczniów.