Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa nr 69 im. mjr H. Sucharskiego

Jak wyglądają zajęcia w zerówce

Jak wyglądają zajęcia w ZERÓWCE?

Rodzice, których dzieci niedługo rozpoczną uczęszczanie do zerówki, zastanawiają się, jak wygląda nauka w klasie zerowej. Czym różnią się zajęcia w zerówce od zabaw w przedszkolu i lekcjach w szkole? Czego uczy się smyk w zerówce?

Zerówka przygotowuje dzieci do edukacji w szkole. Jednak zajęcia w zerówce wyglądają inaczej niż w szkole. Nie muszą odbywać się w typowo szkolnej sali z ławkami – dzieci uczą się przy przedszkolnych stolikach i na dywanie. Dzieci w tym wieku nie są w stanie wysiedzieć w ławkach przez dłuższy czas, mogą skupić uwagę na jednej czynności przez maksymalnie 30 minut. Dlatego zajęcia w zerówce muszą być urozmaicone – zajęcia statyczne przeplatają się z ruchowymi, dzieci na zmianę rysują, tańczą lub słuchają pani, siedząc na dywanie. Są przy tym wykorzystywane różne pomoce dydaktyczne, aby dzieci uczyły się wielozmysłowo.

Czego uczą się dzieci w zerówce?

Zerówka ma przygotować maluchy do szkoły, co nie oznacza, że mają się jak najszybciej nauczyć czytać i pisać. Dziecko uczy się w zerówce samodzielności, zdobywa niezbędną wiedzę o otaczającym je świecie, wyrównuje różnice (jeśli do tej pory nie chodziło do przedszkola). Rozwijają się zdolności artystyczne, manualne i komunikacyjne dziecka. Maluchy uczą się pracy w zespole i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Prace domowe są sporadyczne i polegają raczej na przyniesieniu materiałów do zajęć lub przygotowaniu dodatkowej pracy plastycznej.  Spełniają one swoją rolę, ucząc dziecko odpowiedzialności i poczucia obowiązku.

Oprócz zajęć dzieci mają również czas na zabawy dowolne według własnego pomysłu w kącikach zabaw oraz na placu zabaw i boisku szkolnym.

 

Na podstawie Mjakmama24.pl