,,Tajemnica kawiarni’’

Utworzono dnia 21.03.2016, 07:03

,,Tajemnica kawiarni’’

Autorzy: Martin Widmark i Helena Willis

Książka  ta jest jedną z części  opowiadań w rozwiązywaniu zagadek przez dziecięce biuro detektywistyczne Maii i Lassego  Ta część opowiada o kawiarni pana Marcela Epana, w której to dokonano kilku napadów na pieniądze z kasy kawiarni. Pan komisarz prowadzi śledztwo a pomagają mu Lasse i Maja. Mali detektywi badają sprawę i dochodzą do wniosku, że złodziej musi wiedzieć kiedy kasa jest pełna i, że ktoś z pracowników musi mu dawać jakieś znaki. Mama kasjerki Sary Bernard Pani Ulla Bernard odpowiednio aranżowała wystawę słodkości, które były znakami dla złodzieja. Pierwsza litera z każdej nazwy słodkości –tortu, andrutów i kardamonów ułożona w tej kolejności dawała słowo TAK, co oznaczało ,że pieniądze są w kasie  i można po nie przyjść. Komisarz, Lasse i Maja zastawili pułapkę na złodzieja, w którą to złapany został sam właściciel czyli Marcel Epan ukryty pod kominiarką, a mama Sary dawała mu znaki robiąc  odpowiednio wystawę w cukierni z ciast  i ciasteczek .Bardzo mi się ta opowieść podobała, ponieważ zakończyła się dobrze a mali detektywi  znowu pomogli  komisarzowi w rozwiązaniu zagadki.

Kamil Śliwczyński klasa 3B