"Ania z Zielonego Wzgórza"

Utworzono dnia 03.03.2016, 16:36

"Ania z Zielonego Wzgórza" to opowieść o niesfornej dziewczynce, Ani Shirley, urodzonej i wychowanej na Wyspie Księcia Edwarda, która tylko i wyłącznie dzięki szczęśliwej pomyłce trafiła do Avonlea. Tam została przygarnięta przez Marylę i Mateusza Cuthbert - rodzeństwo, które mieszkało na Zielonym Wzgórzu i potrzebowało kogoś do pomocy w gospodarstwie. Ania została u nich, gdyż oczarowała Mateusza swoją osobą i dzięki temu odnalazła miłość i spokój. Książka mogła być jedynie nudną opowieścią, gdyby nie to, że autorka obdarzyła bohaterkę bujną wyobraźnią i niezwykłym wręcz talentem do nieustannego pakowania się we wszelkie możliwe kłopoty.

Opowieść o przygodach Ani powstała częściowo w oparciu o prywatne przeżycia autorki. Jest to niewątpliwie książka zabawna, pełna śmiesznych zajść, komediowych wręcz dialogów i scen, ale możemy też w niej odnaleźć rozważania nad sensem życia, poszukiwaniem przyjaźni i miłości, dobrocią, tolerancją. Montgomery pokazuje nam, że nie należy ulegać stereotypom, wszystkie błędy można naprawić, a nowy dzień zawsze jest wolny od naszych błędów.

Anię poznajemy w dość niemiłej dla niej sytuacji - na stacji kolejowej czeka ona na kogoś, kto stworzy jej dom. Jakież jest więc jej rozczarowanie, kiedy okazuje się, że Mateusz nie przyjechał po nią, ale po chłopca, który miał mu pomóc w pracy na farmie. Dziewczynka jednak urzeka go swoja osobą i robi on wszystko, by jego siostra pozwoliła jej pozostać na Zielonym Wzgórzu. Tak tez się dzieje. Maryla, która wzięła na siebie obowiązek wychowania niezwykle niesfornej istoty, od samego początku stara się nauczyć Anię podstawowych zasad, którymi powinna kierować się przebywając wśród ludzi. Trzeba bowiem przyznać, że choć Ania była osóbką bardzo oczytaną, szybko przyswajającą wiedzę, to jednak nie do końca radziła sobie ze swoim temperamentem, który niejednokrotnie był przyczyną niemiłych sytuacji. Sąsiedzi Cuthbertów początkowo z lekkim przerażeniem obserwowali Marylę walczącą z brzydkimi przyzwyczajeniami jej nowej wychowanki, wkrótce jednak pokochali Anię całym sercem. Zjednywała sobie ona ludzi naturalnością, otwartością, bystrym umysłem, choć trzeba przyznać, że umysł ten nie powstrzymał jej przed popełnieniem kilku głupstw. Jednym z nich było na pewno ufarbowanie włosów na ...zielono!

Szkoła do której uczęszczała okazała się być miejscem, w którym dziewczynka szybko znalazła kolegów i koleżanki. Chętnie pomagali jej w potrzebie, jednak jej jedyną przyjaciółką "od serca" została Diana Barry. Początkowo Ania nie uczyła się dobrze, miała spore zaległości z czasów, kiedy nie chodziła do szkoły, robiła jednak wszystko, by zadowolić swoich opiekunów. Skończyła szkołę w Avonlea, dostała się do szkoły średniej, a ukończenie jej dawało jej możliwość pracy w szkole. Książka kończy się w chwili, gdy siedemnastoletnia Ania kończy szkołę średnią z dyplomem nauczycielki. Choć jest znacznie bardziej dojrzała niż na początku powieści, to niestety jest też znacznie bardziej uparta, co jeszcze nie raz skomplikuje jej życie.

"Ania z Zielonego Wzgórza" to pierwsza z książek o losach rudowłosej Ani Shirley. Od wielu lat przyciąga ona do siebie liczne rzesze czytelniczek, które nieustannie fascynują się jej życiem. To też opowieść pełna ciepła, nadziei, która uczy, wzrusza i bawi. Postawa Ani bardzo Mnie poruszyła. Jej urok osobisty, mądrość i determinacja w dążeniu do celu a jednocześnie roztropność to bardzo dobre cechy jako wzór godny naśladowania. Pokazała nam, że podążanie za drogą, którą sami sobie wyznaczymy pozwoli nam odnieść sukces, pod warunkiem, że będziemy konsekwentni. Książka jest interesująca  a zarazem godna polecenia. Osobiście jestem ciekaw jak potoczą się dalsze losy dziewczynki dlatego sięgnąłem po kolejny tom '' Ania z Avonlea". Gorąco zachęcam do czytania wszystkie osoby, które  lubią dobrą książkę.

Jakub Śmigielski

Klasa 5B