Ognikowe zajęcia

Utworzono dnia 09.10.2023, 14:15

Dnia 3 października braliśmy udział w „Ognikowych” zajęciach, które odbyły się w ramach projektu PSP Ognik w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Jedną z pierwszych atrakcji jakie na nas czekało, było przebranie się w strój strażacki. Następnie w tak dobranym odpowiednim ubraniu, przeszliśmy do interaktywnej sali edukacyjnej, gdzie specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej przekazali nam wiedzę oraz informacje dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Następnie mogliśmy „na własnej skórze” przekonać się jak wygląda praca strażaka, w jakich warunkach musi pracować i z czym mierzyć. Wszystko to za sprawą specjalnego pomieszczenia, do którego zostaliśmy zaproszeni. Pomieszczenie to zostało sztucznie zadymione a naszym zadaniem było wejść do niego oraz bezpiecznie je opuścić. Ostatnim punktem było  zapoznanie się ze sprzętem, jaki wykorzystuje w swoich działaniach strażak. Z uwagi na fakt, iż praca strażaka jest nieprzewidywalna, wozy strażackie w czasie naszych odwiedzin musiały wyjechać. Za to na własne oczy mogliśmy zobaczyć pomieszczenia, gdzie stoją wozy strażackie oraz słynną rurę, którą kojarzymy chociażby z bajki „Strażak Sam”. Okazało się, że potocznie przez nas nazywana rura ma swoją nazwę, bowiem jest to ześlizg, który służy do szybkiego zjeżdżania do garaży. Na naszą prośbę, funkcjonariusz który nas oprowadzał po garażu zademonstrował w jaki sposób krok po kroku strażacy korzystają z ześlizgu. Na koniec wręczyliśmy funkcjonariuszowi podziękowanie od całej klasy i oczywiście już się zapowiedzieliśmy na przyszłość. Może następnym razem uda nam się wejść do wozu strażackiego ????