Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa nr 69 im. mjr H. Sucharskiego

Samorząd Uczniowski

 

Opiekun samorządu: Mariusz Czaplicki
 
Przewodniczący: Jakub Majak kl. VIII a
Zastępca: Mariia Liuta kl. VIII a
II Zastępca - Skarbnik: Nikola Mataśka kl. VIII a
 
 
 
 

Samorząd Uczniowski to organizacja demokratyczna, która jest jednym z czterech organów szkoły zaraz obok rady szkoły, rady pedagogicznej i rady rodziców i ściśle współpracuje z dyrekcją i gronem pedagogicznym placówki dydaktycznej.  Jest również ważnym i cennym łącznikiem między wszystkimi uczniami (i ich pragnieniami, życzeniami) a nauczycielami.

Samorząd uczniowski pomaga w budowaniu relacji partnerskich nauczycieli z młodzieżą oraz jest niezwykle przydatny w zapoznawaniu uczniów z ideą samorządności per se. Zdarza się również, że SU pomaga uczniom odnaleźć niekonwencjonalne sposoby rozwijania ich hobby i pasji, dzięki współpracy z pedagogami, jak również pomaga w dokształcaniu się w tematach związanych z innymi obszarami nauki niż podstawa programowa. Poziom współpracy między uczniami a nauczycielami jest tak naprawdę zależny od chęci i ilości obowiązków nauczycieli. Nie można zapominać też o tym, że praca w samorządzie to nauka komunikacji i pracy w grupie, w tym przypadku również między grupami z różnych hierarchii. Uczniowie, którzy rozpoczęli pracę w samorządzie w szkole podstawowej często kontynuują tę pracę w szkole średniej, czy na studiach, mając o wiele większe podstawy w kompetencjach miękkich od swoich rówieśników, i szybko wspinają się po szczeblach kariery zawodowej, jako osoby otwarte i chętne do podejmowania ryzyka i wszelkiej współpracy.

W naszej szkole samorząd uczniowski również tworzy pomost pomiędzy uczniami i nauczycielami i dyrekcją, przedstawia ważne z punktu widzenia ucznia sprawy, czasem niedostrzegane przez nauczycieli. Ważną osobą w tym całym układzie jest opiekun samorządu, który jako osoba dorosła dokonuje zakupów i organizuje we współpracy z innymi wychowawcami dyskoteki czy bale szkolne lub nocowania w szkole lub pocztę walentynkową. Do osiągnięcia swoich celów uczniowie potrzebują opiekuna, ale i opiekun potrzebuje uczniów do przeprowadzenia akcji w szkole, np. konkurs na najpiękniejszy lampion z dyni czy kiermaszy świątecznych, z których dochód przeznaczany jest z reguły na jakąś akcję charytatywna oraz na cele własne i szkolne samorządu. Czasem pieniądze zarobione przez samorząd pomagają sfinansować rzeczy, które szkoła, jako instytucja nie może zakupić.

Przedstawiciele samorządu uczestniczą również w organizacji apeli jako prowadzący i/lub poczet sztandarowy. Szkoła to nie tylko nauka, ale również możliwość ciekawie spędzonego czasu w gronie przyjaciół podczas np. akcji Dzień bez Plecaka, kiedy dzieci przynosiły książki i zeszyty w różnych, dziwnych pojemnikach. Tak niestandardowe akcje otwierają dzieci na kreatywność, dają możliwość wypowiedzenia się na zupełnie innej płaszczyźnie, niż widzimy je na co dzień, a o to przecież chodzi, żeby uczniowie rozwijali się na wiele sposobów, by przez takie działania zaspokajać swoje potrzeby działań we wspólnocie (nie koniecznie klasowej) i odnaleźć w sobie takie cechy i zainteresowania, które pomogą im w najbliższej perspektywie znaleźć najlepszą dla siebie szkołę ponadpodstawową, a w dłuższej żyć spełnionym życiem, w gronie osób z którymi potrafiliby się dobrze komunikować.  

 

 

opiekun Samorządu Uczniowskiego

Mariusz Czaplicki

 

 

Szkolny radiowęzeł

Szkolny radiowęzeł

" Świąteczny Sweterek i Czapka " - Konkurs

 " Świąteczny Sweterek i Czapka "  - Konkurs

Skrzynka na pomysły

Skrzynka na pomysły

Konkurs "Straszne Przebranie"

Konkurs "Straszne Przebranie"